Hipnoza i hipnoterapia jest skuteczna w walce z bólem.
Ból określany jest jako nieprzyjemne doznanie zmysłowe i/lub emocjonalne spowodowane urazem lub chorobą. Wiąże się z cierpieniem, dyskomfortem, nieprzyjemnymi odczuciami fizycznymi i psychicznymi.
Ból to sygnał ostrzegawczy, który informuje, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Zazwyczaj taki rodzaj bólu ma charakter ostry, nagły i skłania do natychmiastowej reakcji, która może uratować zdrowie lub nawet życie. Ból może również niszczyć – zarówno osobę doświadczającą nieprzyjemnych doznań, jak i jej bliskich. Tak działa ból przewlekły, stając się przekleństwem.
Rocznie ludzkość łyka miliardy tabletek przeciwbólowych. Często bezskutecznie licząc na ulgę. Każda tabletka niesie skutki uboczne czasem bardziej dotkliwe i bardziej niszczące niż samo odczucie bólu.
Tradycyjne metody leczenia bólu nie zawsze są skuteczne, a w wielu przypadkach pozostają nie obojętne dla zdrowia pacjenta. Coraz częściej, zamiast technik tradycyjnych lub jako ich uzupełnienie, stosuje się alternatywne techniki leczenia bólu wywodzące się z teorii psychosomatycznych.
Zaletą tych metod jest ich nie inwazyjność i potwierdzona skuteczność, zwłaszcza gdy przyczyny bólu są nie tylko organiczne, lecz również psychologiczne.
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeprowadzono dziesiątki badań i eksperymentów potwierdzających skuteczność hipnozy i hipnoterapii zarówno w terapii bólu ostrego jak i chronicznego. Wydano wiele znakomitych publikacji.
Przeglądając prace profesora medycyny Marka J. Jensena z serii podręczników dla praktyków Treatments That Works „Hypnosis for chronic pain management” i „Hypnosis for acute and Procedural pain management” poznać możemy szerokie spektrum skutecznych technik radzenia sobie z bólem. Ich wysoka skuteczność może mieć związek z tym, że ból tak naprawdę powstaje w mózgu. Sygnały odebrane z różnych miejsc ciała przesyłane są nerwami do mózgu i dopiero mózg odkodowuje je i na podstawie zebranych informacji i doświadczeń zapisanych w pamięci, interpretuje te informacje i decyduje w jaki sposób odpowiedzieć na odebrane informacje.